Laboratorium - Przegląd Ogólnopolski wydanie nr 3-4/2015

Laboratorium - Przegląd Ogólnopolski wydanie nr 3-4/2015

Centralne Laboratorium Innowacji Technicznych i Energii Odnawialnej

Filia Politechniki Warszawskiej w Płocku (Mazowieckie) planuje wybudowanie do 2020 r. za ok. 25 mln zł Centralnego Laboratorium Innowacji Technicznych i Energii Odnawialnej (CLITiEO).

Dodano: 03.03.2015

Punkty edukacyjne na Targach EuroLab

Podczas 17. Międzynarodowych Targów Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab diagności laboratoryjni mają możliwość zdobycia 11 punktów edukacyjnych przyznawanych przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych.

Dodano: 03.03.2015

We Wrocławiu otwarto drugi inkubator przedsiębiorczości i technologii

We Wrocławskim Parku Technologicznym otwarto 10 lutego br. drugi inkubator przedsiębiorczości i technologii.

Dodano: 11.02.2015

Equisse prestiżowa nagroda dla polskiego analizatora

Fundusz Rozwoju Biznesu Karyntii wyróżnił analizator biochemiczny Equisse prestiżową nagrodą Innovation and Research Award 2014 za osiągnięcia z zakresu nowoczesnych technologii.

Dodano: 02.02.2015

Laboratorium Obrazowania Molekularnego w Białymstoku

Dnia 29 stycznia br. otwarto w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym laboratorium obrazowania z nowoczesnym sprzętem łączącym tomografię pozytonową i rezonans magnetyczny (PET/MRi).

Dodano: 02.02.2015

Nożyczki do cięcia RNA

Nieznaną dotychczas aktywność enzymu, który ma zdolność do przecinania cząsteczek dwuniciowego RNA w miejscu zawierającym specyficzną sekwencję, odkryli naukowcy z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej (MIBMiK) w Warszawie.

Dodano: 30.01.2015

Polski wynalazek pomoże w badaniu błon komórkowych

Od zjawisk zachodzących na błonach oddzielających wnętrze komórek od otoczenia zależą najważniejsze procesy życiowe

Dodano: 09.01.2015

Naukowcy ozłocą grafen za pomocą bakterii

Połączenie grafenu i złota może dać zaskakujące rezultaty, mówią naukowcy, którzy pracują nad metodą łączenia obydwu materiałów.

Dodano: 09.01.2015

Testy wczesnej diagnozy choroby Alzheimera

Badania nad testami do wczesnego wykrywania choroby Alzheimera, gdy nie daje ona jeszcze objawów, opracowują naukowcy z Olsztyna.

Dodano: 09.01.2015

Instytut Nenckiego na finiszu projektu BIO-IMAGINE

Współpraca z wybitnymi naukowcami i najlepszymi instytucjami naukowymi świata, a także aparatura pozwalająca lepiej obrazować tkanki i komórki, to niektóre efekty dobiegającego końca europejskiego projektu BIO-IMAGINE.

Dodano: 18.12.2014

Nowe laboratorium AGH do badań paneli fotowoltaicznych

Akademia Górniczo-Hutnicza otworzyła nowoczesne laboratorium służące do badania jakości energii elektrycznej pozyskiwanej dzięki panelom fotowoltaicznym w zależności od warunków atmosferycznych. Pracownia nosi nazwę "RWE AGH Solar Lab".

Dodano: 18.12.2014

Ocena czasopisma wg Index Copernicus

IC Journals Master List 2013 już dostępna.

Dodano: 10.12.2014

Nagroda Naukowa PAN dla Prezesa PTChem

Prezes Polskiego Towarzystwa Chemicznego prof. Bogusław Buszewski otrzymał Nagrodę Naukową im. Marii Skłodowskiej-Curie PAN 2014 w dziedzinie chemii.

Dodano: 10.12.2014

Sejm za nowymi regulacjami dot. bezpieczeństwa GMO w laboratoriach

Zaostrzenie przepisów gwarantujących większe bezpieczeństwo związane z hodowlą i wykorzystaniem organizmów i mikroorganizmów genetycznie modyfikowanych w laboratoriach zakłada nowelizacja, którą Sejm uchwalił w piątek.

Dodano: 03.12.2014

Nowość w Laboratorium Instytutu Kosmetologii PPWSZ w Nowym Targu

Laboratorium Instytutu Kosmetologii Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu zostało wyposażone w dodatkowy specjalistyczny sprzęt wysokiej klasy.

Dodano: 01.12.2014

Nowa forma hodowlana jęczmienia

Niższe o 20 proc. źdźbła jęczmienia i nawet dwuipółkrotnie wyższa liczba ziaren, czyli wyższe plony – takie wyniki uzyskali dotychczas naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, pracujący nad mutagenezą chemiczną jęczmienia.

Dodano: 12.11.2014

Laureacji XVII edycji programu - Mistrz

Ośmiu wybitnych naukowców w dziedzinie nauk o życiu i o Ziemi zostało laureatami siedemnastej edycji programu "Mistrz" - Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Na realizację swoich projektów badawczych otrzymali oni łącznie prawie 2,4 mln zł.

Dodano: 08.09.2014

Odzyskiwanie rzadkich metali

Studenci z Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego chcą stworzyć bezpieczne dla środowiska bakterie, które mogłyby pomóc przy odzyskiwaniu metali ziem rzadkich.

Dodano: 05.08.2014

Terapia bólu

Kanabinoidy, jak THC, popularnie kojarzone z konopiami siewnymi, to również związki wytwarzane przez nasz organizm.

Dodano: 04.08.2014

Odkrycie na miarę Nobla pomoże leczyć poważną chorobę oczu

Lek, który powstał dzięki odkryciu nagrodzonemu Noblem, może pomóc osobom z tzw. neurotroficznym zapaleniem rogówki, chorobą oczu mogącą prowadzić do ślepoty - oceniają eksperci w dziedzinie okulistyki.

Dodano: 04.08.2014

PROJEKT USTAWY O GMO

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o GMO trafi do sejmowej komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa – zdecydowali 10 czerwca br. posłowie w głosowaniu.

Dodano: 23.07.2014

Wykrywanie chorób przez badanie oddechu

Naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pracują nad diagnozowaniem chorób na podstawie ludzkiego oddechu. Metoda ta ma umożliwić wykrycie nowotworów, cukrzycy, schorzeń wątroby czy nerek we wczesnym stadium rozwoju.

Dodano: 22.07.2014

Plany badania mózgu

Opracowanie zestawu technologii umożliwiających analizę pracy mózgu w szybki i dokładny sposób – taki jest priorytet projektu zainicjowanego w ubiegłym roku przez prezydenta Baracka Obamę.

Dodano: 15.07.2014

Półfinały konkursu FameLab w Cheltenham

Naukowcy z Włoch, Hiszpanii, Szwajcarii, USA i Rumunii już zapewnili sobie miejsca w ścisłym finale konkursu FameLab. O kolejne pięć walczyli 4 czerwca 2014 r. zawodnicy z 12 krajów świata.

Dodano: 05.06.2014

Laboratorium badania łożysk

Laboratorium badania łożysk, unikatowe w skali świata, zostało otwarte w 8 stycznia 2014 r. w warszawskim Instytucie Lotnictwa. Będą w nim testowane łożyska używane do budowy samolotów, lokomotyw i innych dużych maszyn.

Dodano: 26.03.2014

Otwarcie nowoczesnego laboratorium

W opolskim oddziale Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Opolu otwarto specjalistyczne laboratorium. Placówka, wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt wart 4,5 mln zł, będzie m.in. badać materiały budowlane, nawierzchnie drogowe, wody czy ...

Dodano: 26.03.2014

Fluorescencyjny mikroskop

Nowoczesny mikroskop fluorescencyjny Lightsheet.Z1, jedyny taki mikroskop w Polsce, znajduje się w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (MIBMiK).

Dodano: 26.03.2014

Superczułe markery do badania ważnych enzymów

Nowatorską metodę badania enzymów rozkładających białka opracował zespól dr. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej.

Dodano: 26.03.2014

Lipopolisacharyd bakteryjny

Lipopolisacharyd bakteryjny jako obiekt najnowszych badań nad endotoksemią - polecamy artykuł dr Bożeny Futomy-Kołoch, mgr Urszuli Godlewskiej i Michała Pędlowskiego.

Dodano: 09.01.2015

Diagnostyka mikrobiologiczna zakażeń układu moczowego

Zakażenie układu moczowego (ZUM) jest jedną z najczęstszych i drugą po zakażeniu dróg oddechowych przyczyną chorób infekcyjnych.

Dodano: 09.01.2015

Filogenetyka molekularna – genom człowieka

Genom człowieka jest źródłem dowodów na zdarzenia na drodze ewolucji molekularnej człowieka.

Dodano: 09.01.2015

Analiza termiczna wodnych spoiw polimerowych

Przedstawiamy artykuł na temat analizy termicznej wodnych spoiw polimerowych - tlenowej i beztlenowej degradacji termicznej.

Dodano: 09.01.2015

Walidacja metod analitycznych

Przedstawiamy artykuł na temat walidacji metod analitycznych wykorzystujących technikę HPLC w przemyśle farmaceutycznym.

Dodano: 09.01.2015

Diagnostyka bakteryjnych zakażeń łożyska krwi

Sepsa jest definiowana jako wynik zakażenia łożyska krwi wraz z wystąpieniem uogólnionej reakcji zapalnej organizmu.

Dodano: 09.01.2015

Molekularne metody identyfikacji bakterii

Metoda identyfikacji drobnoustroju chorobotwórczego powinna odznaczać się wysoką czułością, a przede wszystkim wynik powinien być uzyskany w jak najkrótszym czasie, by jak najszybciej dobrać i włączyć odpowiednią terapię.

Dodano: 09.01.2015

LAMP – szybka i specyficzna detekcja patogenów

W obecnych czasach istnieje potrzeba opracowywania szybkich, tanich i skutecznych metod diagnostycznych w celu wykrywania patogenów bakteryjnych, mogących stanowić mikrobiologiczne zanieczyszczenie.

Dodano: 09.01.2015

O kondycji polskiej diagnostyki laboratoryjnej

Na tle innych krajów polska diagnostyka laboratoryjna wygląda całkiem dobrze.

Dodano: 09.01.2015

Meble i sprzęt laboratoryjny – nowe a używane

Współczesne laboratoria znacznie różnią się od tych budowanych jeszcze 2-3 dekady temu. Nowe technologie, informatyzacja, skomplikowane projekty badawcze sprawiły, iż obiekty te mają zupełnie inne potrzeby.

Dodano: 26.03.2014

Bioinsektycydy – przyjazne dla środowiska środki ochrony roślin

Na ogół przez pestycydy rozumie się środki chemiczne o szerokim spektrum działania biobójczego, zapewniające efektywne zwalczanie organizmów przynoszących poważne straty w gospodarce.

Dodano: 26.03.2014

Chemioterapia raka piersi – efekty uwarunkowane genetycznie

Efekty chemioterapii raka piersi mogą zależeć od modyfikacji w genach białek uczestniczących w biotransformacji i transporcie leków, a także w genach związanych z naprawą DNA oraz apoptozą.

Dodano: 26.03.2014

Analiza termiczna a regeneracja zużytych mas formierskich

Zagospodarowanie zużytych mas formierskich i rdzeniowych wytwarzanych w przemyśle odlewniczym jest aktualnie coraz większym problemem, głownie ze względów ekologicznych.

Dodano: 26.03.2014

Powierzchniowa modyfikacja nośnika krzemionkowego

Modyfikacja powierzchni nośnika krzemionkowego wybranymi grupami funkcyjnymi pozwala na zwiększenie możliwości wiązania dodatkowych cząsteczek, a tym samym umożliwia wzrost potencjału aplikacyjnego takich materiałów

Dodano: 26.03.2014

Wykorzystywanie spektrometrii ICP-MS w badaniach materiałowych

W pracy przedstawiono kilka przykładów zastosowania spektrometrii ICP-MS w badaniach materiałowych: w farmacji, medycynie, materiałach o wysokiej czystości, paliwie jądrowym, przemyśle przewodnikowym i półprzewodnikowym, materiałach wybuchowych, j...

Dodano: 26.03.2014

Szybkie testy diagnostyczne na polu walki

Detekcja i identyfikacja skażeń wywołanych przez czynniki biologiczne, chemiczne i radiologiczne w warunkach polowych jest zadaniem o wyjątkowym znaczeniu

Dodano: 26.03.2014

Targi EUROLAB 2015

W dniach 18-20 marca br. odbyły się 17. Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EUROLAB.

Dodano: 29.03.2015
Miejsce: Warszawa

EKOTECH 2015

Wiele branżowych konferencji, ważne rozmowy, ponad sześćdziesięciu wystawców i ponad 5.000 zwiedzających – w Targach Kielce przez dwa dni królowała tematyka gospodarowania odpadami, recyklingu i odnawialnych źródeł energii.

Dodano: 12.03.2015
Miejsce: Kielce

Europejskie modele funkcjonowania systemów gospodarki odpadami

W dniach 17 – 18 listopada 2014 r. odbyła się międzynarodowa konferencja pt. „Europejskie modele funkcjonowania systemów gospodarki odpadami – dobre praktyki współpracy w aspekcie funkcjonowania klastrów”.

Dodano: 03.12.2014
Miejsce: Zakopane

Nagrody SUPERMEDICUS rozdane

25 października, po raz pierwszy w Polsce zostały wręczone nagrody SUPERMEDICUS.

Dodano: 19.02.2015
Miejsce: Warszawa

Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce Mikrobiologicznej

Dnia 24 czerwca 2014 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Centralnego Ośrodka Badań Jakości w Diagnostyce Mikrobiologicznej.

Dodano: 09.01.2015
Miejsce: Warszawa

Praktycy dla Praktyków w analityce laboratoriów farmaceutycznych

Centrum Naukowo – Techniczne A2K CeNT s.c. w dniach 23-25 czerwca 2014 r. po raz pierwszy zorganizowało I Konwersatorium "Praktycy dla Praktyków w analityce laboratoriów farmaceutycznych".

Dodano: 26.06.2014
Miejsce: Ossa k. Rawy Mazowieckiej

25-lecie firmy Donserv

Dnia 30 maja 2014 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby firmy Donserv, połączone z obchodami jubileuszu 25-lecia istnienia firmy.

Dodano: 09.01.2015
Miejsce: Warszawa

Bioforum 2014

W dniach 28-29 maja br. w Łodzi odbyło się BioForum.

Dodano: 09.01.2015
Miejsce: Miasto Łódź

9. International Symposium on Chromatography of Natural Products

W dniach 26-29 maja 2014 r. odbyła się w Lublinie dziewiąta edycja International Symposium on Chromatography of Natural Products.

Dodano: 09.01.2015
Miejsce: Lublin

Otwarcie nowej siedziby BD

W Reducie Banku Polskiego w Warszawie 14 maja br. odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby firmy Becton Dickinson.

Dodano: 09.01.2015
Miejsce: Warszawa

XX Sympozjum Polskich Laboratoriów Badawczych POLLAB

W dniach 12-14 maja br. w Jachrance odbyła się I tura XX Sympozjum Polskich Laboratoriów Badawczych POLLAB „Metody statyczne w praktyce laboratoryjnej”.

Dodano: 09.01.2015
Miejsce: Jachranka

Chromatografia Jonowa 2014

W dniach 9-10 kwietnia 2014 r. już po raz dziesiąty odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Chromatografia Jonowa 2014".

Dodano: 04.06.2014
Miejsce: Zabrze

Innowacyjne technologie Renishaw

18 lutego 2014 r. odbyło się spotkanie z Benjaminem Taylorem – dyrektorem Grupy Renishaw – w nowej siedzibie firmy Renishaw Sp. z o.o.

Dodano: 03.12.2014
Miejsce: Warszawa

II Konwersatorium i I Seminarium A2K CeNT

Centrum Naukowo-Techniczne A2K CeNT w dniach 21-23 października 2013 r. po raz kolejny zorganizowało II Konwersatorium „Praktycy dla Praktyków w analizie wód i ścieków”.

Dodano: 03.12.2014
Miejsce: Mikołajki

Kongres Reologiczny 2013 w Poznaniu

Polskie Towarzystwo Reologii Technicznej, Instytut Technologii Materiałów Politechniki Poznańskiej oraz firma RHL zorganizowali w dniach 13-15 października 2013 r. w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej „Kongres Reologiczny 2013”...

Dodano: 13.10.2013

Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLEKO 2013 r.

W dniach 07-10 października 2013 r. w Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się XXV ekspozycja Targów Ochrony Środowiska POLEKO, której patronował Minister Ochrony Środowiska. W ramach POLEKO podobnie, jak w ubiegłych lata...

Dodano: 07.10.2013

III Warsztaty Mikrobiot

W dniach 17-20 września 2013 r. III Ogólnopolskie Warsztaty „MIKROBIOT: Mikrobiologia w Ochronie Zdrowia i Środowiska”.

Dodano: 17.12.2014
Miejsce: Miasto Łódź

IX Warsztaty z Praktycznej Chromatografii Jonowej

Kolejne IX już Warsztaty z Praktycznej Chromatografii Jonowej odbyły się w siedzibie firmy Metrohm Polska w Warszawie w dniach 17-18 września 2013r. Tradycyjnie ich organizatorami byli: Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska PAN w Zabrzu, Wydział ...

Dodano: 17.09.2013

XVIII Zjazd PTDL

W dniach 15-18 września 2013 r. w Warszawie odbył się XVIII Zjazd Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej.

Dodano: 17.12.2014
Miejsce: Warszawa

IV Polski Kongres Genetyki

W dniach 10-13 września 2013 r. w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UM w Poznaniu obył się IV Polski Kongres Genetyki.

Dodano: 17.12.2014
Miejsce: Poznań

48. Zjazd PTBioch

W dniach 2-5 września 2013 r. na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK w Toruniu odbył się 48. Zjazd Polskiego Towarzystwa Biochemicznego.

Dodano: 02.09.2013
Miejsce: Toruń

Laboratorium Instytutu Kolejnictwa

19.06.2013 r. w Instytucie Kolejnictwa odbyła się międzynarodowa konferencja pt. „Nowoczesne kierunki ochrony przeciwpożarowej taboru szynowego”.

Dodano: 17.12.2014
Miejsce: Warszawa

WICHARY Technologies w Pyrzowicach

13-14.05.2013 r. w siedzibie WICHARY Technologies w Pyrzowicach odbyła się I Międzynarodowa Konferencja.

Dodano: 17.12.2014
Miejsce: Pyrzowice

XIX Sympozjum Klubu POLLAB

13-15.05.2013 r. w Kołobrzegu odbyła się pierwsza tura XIX Sympozjum „Zarządzanie wynikami pomiarów w laboratorium badawczym i wzorującym”.

Dodano: 17.12.2014
Miejsce: Kołobrzeg

II Szkoła Adsorpcji

W dniach 24-26.04.2013 r. odbyła się II Szkoła Adsorpcji w Toruniu.

Dodano: 17.12.2014
Miejsce: Toruń

PROGRAM KONFERENCJI I WARSZTATÓW DONSERV 2015

Zapraszamy na konferencje i warsztaty firmy DONSERV w 2015 r.

Data rozpoczęcia: 24.03.2015
Data zakończenia: 02.12.2015
Miejsce: Warszawa

ACHEMA 2015

Zapraszamy na kolejną edycję międzynarodowych targów ACHEMA, które odbędą się w dniach 15-19 czerwca br. we Frankfurcie.

Data rozpoczęcia: 15.06.2015
Data zakończenia: 19.06.2015
Miejsce: Frankfurt nad Menem

IX Polska Konferencja Chemii Analitycznej

W dniach 6-10 lipca br. w Poznaniu odbędzie się IX Polska Konferencja Chemii Analitycznej.

Data rozpoczęcia: 06.07.2015
Data zakończenia: 10.07.2015
Miejsce: Poznań

KONWERSATORIA A2K CeNT 2015

Zapraszamy na konwersatoria firmy A2K CeNT w 2015 r.

Data rozpoczęcia: 14.10.2015
Data zakończenia: 19.11.2015
Miejsce: Warszawa