Laboratorium - Przegląd Ogólnopolski wydanie nr 1-2/2016

Laboratorium - Przegląd Ogólnopolski wydanie nr 1-2/2016

W Olsztynie powołano oddział Polskiego Towarzystwa Genetycznego

W Olsztynie powołano oddział Polskiego Towarzystwa Genetycznego. To 11. oddział towarzystwa w kraju.

Dodano: 29.01.2016

Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii

Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii (WCZT) otwarto 1 grudnia 2015 r. w Poznaniu. Multidyscyplinarny ośrodek ma skupiać najlepszych specjalistów z nauk ścisłych, przyrodniczych i technicznych.

Dodano: 28.01.2016

Konferencja naukowa „Miejsce zdarzenia”

Głównym wydarzeniem 5. Międzynarodowych Targów Techniki Kryminalistycznej CrimeLab będzie IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Miejsce zdarzenia”.

Dodano: 21.01.2016

120 mln zł z NCBR na sektor chemiczny

Poprawa pozycji polskiego sektora chemicznego na świecie i pomoc firmom w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań we współpracy z sektorem nauki - to cele nowego programu INNOCHEM Narodowego Centrum Badań i Rozwoju .

Dodano: 15.01.2016

Centrum badawcze dla nauki i przemysłu

Czy substancja dodana do kremu do twarzy nie powoduje zmian w DNA komórki, jaki jest skład produktów spożywczych czy kosmetyków – wszystko to można zbadać w laboratoriach łódzkiego BioNanoParku.

Dodano: 15.01.2016

Instytucje naukowe po raz piąty szykują Ogólnopolską Noc Biologów

26 instytucji naukowych w całym kraju przygotowuje atrakcje Ogólnopolskiej Nocy Biologów. Odbędzie się ona już po raz piąty, tym razem z 15 na 16 stycznia 2016 roku.

Dodano: 11.01.2016

Powstało konsorcjum zajmujące się identyfikacją genetyczną osób

"Sieć Identyfikacji Genetycznej Osób" – konsorcjum naukowo-badawcze, w którego skład weszły wiodące polskie laboratoria wykonujące badania identyfikacyjne – zostało zawiązane 11 grudnia na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.

Dodano: 23.12.2015

Prof. Jacek Namieśnik podwójnym doktorem honoris causa

Senaty dwóch uczelni: Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego podjęły uchwały o nadaniu doktoratów honoris causa prof. dr hab. inż. Jackowi Namieśnikowi.

Dodano: 23.12.2015

Cyfrowe laboratorium badań naukowych w hematoonkologii

Projekt realizowany przez Instytut Hematologii i Transfuzjologii w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, lata 2007-2013.

Dodano: 18.12.2015

Złoty Medal Chemii trafił do studenta z Uniwersytetu Warszawskiego

Michał Sawczyk z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego został tegorocznym laureatem Złotego Medalu Chemii. Student pracował nad sposobem odzyskiwania kosztownych katalizatorów, które przydać się mogą np. w produkcji leków.

Dodano: 11.12.2015

Prof. Jerzy Błażejowski nagrodzony Złotym Medalem UG

Profesor Jerzy Błażejowski otrzymał Złoty Medal Uniwersytetu Gdańskiego - Doctrinae Sapientiae Honestati - w uznaniu szczególnych zasług oraz za długoletnią i pełną zaangażowania pracę naukową, dydaktyczną i organizacyjną.

Dodano: 07.12.2015

Otwarto Centrum Inżynierii Biomedycznej na WAT

Nowocześnie wyposażone laboratoria, w których prowadzone mają być badania m.in. nad zastosowaniem laserów, grafenu czy nanocząsteczek w medycynie wchodzą w skład Centrum Inżynierii Biomedycznej (CIBio).

Dodano: 27.11.2015

Gdańscy biotechnolodzy pomagają produkować piwne drożdże

Biotechnolodzy z dwóch gdańskich uczelni pomagają miejscowej firmie w produkcji płynnych piwnych drożdży.

Dodano: 26.11.2015

Dream Chemistry Award

Autor projektu stworzenia uniwersalnych katalizatorów potrzebnych w produkcji różnych substancji, dr Mircea Dincă z amerykańskiego MIT, został laureatem konkursu Dream Chemistry Award. Zwycięzcę wyłoniono w 23 listopada w Warszawie.

Dodano: 25.11.2015

Gala zdominowana przez onkologię

Innowacyjne leki, szczepionka, sonda-proteza, nośniki polimerowe i CyberOko zwycięzcami 3. polskiej edycji międzynarodowego konkursu Prix Galien.

Dodano: 20.11.2015

Nadużywanie antybiotyków może być groźne

Stosowanie antybiotyku bez nadzoru lekarza, a przede wszystkim nadużywanie tego leku może być groźne dla pacjenta – podkreślali eksperci podczas konferencji zorganizowanej we Wrocławiu w ramach Pierwszego Światowego Tygodnia Wiedzy o Antybiotykach.

Dodano: 18.11.2015

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ kończy etap inwestycji

Po czterech latach od rozpoczęcia budowy infrastruktury naukowej Wrocławskie Centrum Badań EIT+ kończy etap inwestycji.

Dodano: 05.11.2015

Powstał prozdrowotny klaster łączący naukę i biznes

Rozwój technologii i usług w obszarze aktywnego życia oraz zdrowego starzenia się to cel powołanego 16 października w Łodzi klastra Żyjmy Zdrowiej.

Dodano: 05.11.2015

Polacy odkryli nową metodę obrazowania molekularnego

Zespół prof. Wiesława Gruszeckiego z UMCS w Lublinie pobił światowy rekord rozdzielczości w mikroskopii podczerwieni oraz odkrył nową metodę obrazowania molekularnego.

Dodano: 05.11.2015

V edycja FameLab

Naukowcy, którzy w trzy minuty potrafią opowiedzieć o wybranym przez nich, fascynującym naukowym zagadnieniu, mogą wziąć udział w piątej edycji konkursu FameLab.

Dodano: 05.11.2015

Większe wsparcie niekomercyjnych badań klinicznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo Farmaceutyczne, która wprowadza ułatwienia dla sponsorów niekomercyjnych badań klinicznych i sprzyja rozwojowi badań naukowych w kraju.

Dodano: 05.11.2015

Bliżej skuteczniejszej detekcji białkowych markerów chorób

Jest szansa, że uda się opracować skuteczniejsze czujniki wykrywające w płynach ustrojowych pacjentów białkowe markery chorób. Naukowcom m.in. z Polski udało się bowiem udoskonalić sposób wykrywania konkretnych białek w roztworach.

Dodano: 05.11.2015

Badania nad ludzkim genomem - Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Wspólne z Amerykanami badania nad ludzkim genomem będzie prowadził Uniwersytet Medyczny w Białymstoku - poinformowano 9 października podczas centralnej inauguracji roku akademickiego uczelni medycznych w Białymstoku.

Dodano: 12.10.2015

Pozytywna opinia ws. autoryzacji 1-MNA jako nowego składnika żywności

Biotechnologiczna spółka Pharmena otrzymała informację o finalizacji pozytywnej opinii przez Komitet ACNFP - Advisory Committee on Novel Foods and Processes dotyczącej autoryzacji 1-MNA jako składnika nowej żywności.

Dodano: 08.10.2015

Nobel z chemii za badania mechanizmów naprawy DNA

Tomas Lindahl, Paul Modrich i Aziz Sancar zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za badania mechanizmów naprawy DNA - ogłosił 7 października w Sztokholmie Komitet Noblowski.

Dodano: 08.10.2015

Pięć polskich badaczek otrzymało stypendia LOreal

Trzy badaczki kończące habilitację i dwie doktorantki otrzymały 7.10 stypendia w 15. edycji konkursu L'Oreal Polska Dla Kobiet i Nauki. Przyznano im odpowiednio po 35 tys. zł i po 30 tys. zł. Uroczystość odbyła się na warszawskim Zamku Królewskim.

Dodano: 08.10.2015

Medyczny Nobel 2015 za leki na choroby pasożytnicze

William C. Campbell, Satoshi Omura oraz Youyou Tu otrzymali Nobla 2015 w dziedzinie medycyny i fizjologii.

Dodano: 08.10.2015

Zielona herbata źródłem związków biologicznie aktywnych

Zielona herbata, popularna w Azji, ale także chętnie spożywana przez Polaków, jest źródłem związków biologicznie aktywnych, oddziałujących na organizm człowieka wszechstronnie - oceniają naukowcy.

Dodano: 05.10.2015

Oscar medycyny i farmacji

Nagroda Prix Galien przyznawana jest jako dowód uznania dla innowacyjnych rozwiązań w dziedzinach produktów leczniczych oferowanych przez firmy farmaceutyczne, wyrobów medycznych i rozwiązań informatycznych dla medycyny.

Dodano: 02.10.2015

Jak zachęcić dzieci do bycia naukowcami?

W jednym z największych ośrodków badawczych w Polsce dzieci do 16. roku życia pod okiem profesjonalnej kadry wykonują eksperymenty chemiczne w nowo otwartym laboratorium we wrocławskim Centrum Badawczym EIT+.

Dodano: 02.10.2015

Sejm za ułatwieniami w prowadzeniu niekomercyjnych badań klinicznych

Wprowadzenie ułatwień dla sponsorów niekomercyjnych badań klinicznych oraz rozwój badań naukowych w kraju poprzez zapewnienie finansowania części procedur medycznych przez NFZ to cel ustawy, za którą opowiedzieli się 25 września posłowie.

Dodano: 29.09.2015

NCBiR ogłosiło terminy naboru wniosków do Programu INNOCHEM

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) wyznaczyło terminy ogłoszenia konkursu i rozpoczęcia naboru wniosków do Programu INNOCHEM.

Dodano: 25.09.2015

Politechnika Warszawska otwiera Laboratorium Grafenowe

Prace nad produkcją i zastosowaniem grafenu płatkowego prowadzone będą w Laboratorium Grafenowym na Politechnice Warszawskiej. Działalność laboratorium zainaugurowano 24 września na Wydziale inżynierii Chemicznej i Procesowej PW.

Dodano: 25.09.2015

Zgłoszenia do Złotego Medalu Chemii tylko do 16 października

Tylko do 16 października tegoroczni licencjaci i młodzi inżynierowie mogą zgłaszać swoje prace dyplomowe do prestiżowego konkursu Złoty Medal Chemii.

Dodano: 24.09.2015

Otwarto nowoczesny kompleks biurowo-laboratoryjny „Innopolis Wrocław”

Otwarciem budynku Sigma (18.09.15) Wrocławski Park Technologiczny zakończył projekt budowy najnowocześniejszego w Polsce kompleksu biurowo-laboratoryjnego "Innopolis Wrocław".

Dodano: 21.09.2015

W EIT+ otwarto najnowocześniejsze w kraju laboratoria typu cleanroom

Najnowocześniejsze w kraju laboratorium typu cleanroom otwarto 16 września we Wrocławskim Centrum Badań EIT+. Ma służyć do badań w sterylnych warunkach materiałów wrażliwych na zanieczyszczenia i wpływ warunków zewnętrznych

Dodano: 21.09.2015

Czym naprawdę jest pył zawieszony?

Głównym producentem pyłu zawieszonego, obok silników samochodowych i palenisk, są drzewa - potwierdziły to najnowsze badania z udziałem badacza z Polski, opublikowane w czasopiśmie "Chemical Reviews".

Dodano: 21.09.2015

Eksperci wiedzą jak zminimalizować ryzyko raka jajnika

3500 Polek rocznie dowiaduje się, że ma raka jajnika, a około 2500 umiera z tego powodu. Brak charakterystycznych objawów sprawia, że wczesne wykrycie i postawienie trafnej diagnozy jest niesamowicie trudne.

Dodano: 21.09.2015

Liraglutyd – leczy cukrzycę, pomaga schudnąć

Wśród pacjentów z nadwagą i otyłych z towarzyszącą cukrzycą typu 2 dobrym rozwiązaniem okazuje się codzienna aplikacja liraglutydu.

Dodano: 17.09.2015

Rewolucyjna technologia w zakresie badań genetycznych

Lider polskiego rynku badań genetycznych podpisał umowę, dzięki której obejmie do 36,5 proc. udziałów w spółce Central Europe Genomics Center (CEGC).

Dodano: 17.09.2015

Terapia borowo-neutronowa (BNCT) - reaktor MARIA

Naukowcy Narodowego Centrum Badań Jądrowych chcą uruchomić specjalistyczne laboratorium do badań nad wiązkami neutronów epitermicznych.

Dodano: 04.09.2015

Kolejna terapia antyHCV refundowana

1 września wszedł w życie najnowszy wykaz leków refundowanych.Terapia skojarzona lekami daklataswir i asunaprewir znalazła się na liście opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia.

Dodano: 04.09.2015

Jak środowisko wpływa na serce - podsumowanie kongresu ESC 2015

Zanieczyszczenie powietrza jest szkodliwe dla układu sercowo-naczyniowego zdrowych osób i może pogarszać stan pacjentów z chorobą serca.

Dodano: 03.09.2015

Polscy naukowcy odkryli jeden z mechanizmów chroniących komórki

Mitochondria, aby wyprodukować energię dla komórek, potrzebują ponad tysiąca białek. Zdarza się, że transport białek przebiega nieprawidłowo. Polscy naukowcy odkryli, jak komórki bronią się przed skutkami takich nieprawidłowości.

Dodano: 02.09.2015

Folia ze skrobi i celulozy

Folię na bazie naturalnych składników, która chłonie wodę i ulega biodegradacji, otrzymali uczeni z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Dodano: 02.09.2015

Polpharma inwestuje w pompy Watson-Marlow

Firma Watson-Marlow, międzynarodowy producent pomp perystaltycznych dostarczyła kolejną pompę przedsiębiorstwu farmaceutycznemu Polpharma. Zamówienie jest efektem pomyślnej współpracy obydwu firm.

Dodano: 02.09.2015

Jestem kobietą i dbam o rodziców

Jestem kobietą i dbam o rodziców tak nazywa się czwarty, ostatni już etap trwającej dwa lata ogólnopolskiej kampanii poświęconej profilaktyce zdrowia.

Dodano: 02.09.2015

Nowe tanie metody określania stężenia jonów metali w wodzie

Jony metali ciężkich to niebezpieczne zanieczyszczenia, które mogą pojawiać się nie tylko w wodach powierzchniowych, podziemnych czy ściekach, ale także w cieczach, które wykorzystuje się w produkcji przemysłowej.

Dodano: 02.09.2015

EMG wspiera V Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw to cykliczna impreza skierowana do biznesmenów i przyszłych przedsiębiorców z sektora MŚP. Tegoroczna edycja będzie połączeniem teorii i praktyki, biznesu i nauki, sektora prywatnego i publicznego.

Dodano: 28.08.2015

Rejestracja temperatury i wilgotności dla laboratoriów

Firma Testo obok typowych przenośnych przyrządów pomiarowych, dostarcza również rozwiązania techniczne dla potrzeb chwilowego lub długotrwałego monitoringu temperatury i wilgotności w pomieszczeniach, lodówkach, inkubatorach lub cieplarkach.

Dodano: 26.08.2015

Gdański e-nos w minutę pozna źródło brzydkich zapachów

Elektroniczny nos, który powstał na Politechnice Gdańskiej, potrzebuje zaledwie minuty, aby rozpoznać źródło brzydkiego zapachu. W porównaniu do innych urządzeń tego typu zyskał czujniki, dzięki którym wytrzyma nawet najsilniejsze wonie.

Dodano: 24.08.2015

Szczepienia przeciw grypie u dzieci

Grypa jest jedną z poważniejszych chorób zakaźnych, która w znacznym stopniu dotyka małe dzieci. Często jednak, z powodu braku charakterystycznych objawów trudno ją zdiagnozować.

Dodano: 24.08.2015

Gen DISC1 a schizofrenia

Zmutowany gen DISC1 zakłóca prawidłowy rozwój mózgu myszy w krytycznym okresie pierwszego tygodnia po urodzeniu, co może doprowadzić do zaburzeń odpowiadających ludzkiej schizofrenii.

Dodano: 05.08.2015

Mikrokropelki w kosmetykach i w pracach nad sztuczną komórką

Maleńkie kropelki, pęcherzyki, bąbelki płynące w miniaturowych układach nie tylko zjawiskowo wyglądają. Pozwalają m.in. opracowywać nowe kosmetyki, a w przyszłości - kto wie, może nawet pomogą w opracowaniu sztucznej komórki.

Dodano: 27.07.2015

Gdańska Chemia Akademicka

Wydziały chemiczne Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Gdańskiej powołały 9 lipca konsorcjum naukowe o nazwie Gdańska Chemia Akademicka.

Dodano: 14.07.2015

Wakacyjne warsztaty naukowe w salonie Baylab

Profilaktyka przeciwnowotworowa oraz różnorodność biologiczna - takie m.in. tematy letnich warsztatów dla dzieci i młodzieży przygotował popularnonaukowy salon Baylab. Lipcowy cykl jest częścią stołecznej akcji „Lato w mieście”.

Dodano: 01.07.2015

Uczelnie lepiej wykorzystają laboratoria i budynki

Budynki i laboratoria sfinansowane w latach 2007-2013 ze środków europejskich będzie można wykorzystywać do celów komercyjnych - poinformował resort nauki w przesłanym komunikacie (30.06.15).

Dodano: 01.07.2015

Niebezpieczeństwo w przemyśle wód mineralnych i napojów

Polecamy artykuł dr hab. inż. Doroty Kręgiel oraz mgr inż. Huberta Antolaka na temat bakterii Asaia sp. jako niebezpieczeństwa w przemyśle wód mineralnych i napojów.

Dodano: 20.11.2015

Nowa era w badaniu jakości wody

Nową siedzibę Wydziału Badania Wody GPW S.A. otwarto 30.09 na terenie parku technologicznego „EkoEnergia – Woda – Bezpieczeństwo” w Katowicach.

Dodano: 18.11.2015

Medycznie wspomagana prokreacja według nowej ustawy

25.06.15 r. Sejm RP uchwalił Ustawę o leczeniu niepłodności, która od początku wzbudza wiele kontrowersji. Została ona ogłoszona w „Dzienniku Ustaw” z dnia 31.07.15 r. pod pozycją 1087, a weszła w życie 1 listopada.

Dodano: 18.11.2015

Zbliża się czas kompletnej miniaturyzacji

Rozmowa z prof. dr. hab. inż. Jackiem Namieśnikiem, przewodniczącym Komitetu Chemii Analitycznej PAN, kierownikiem Katedry Chemii Analitycznej, Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej.

Dodano: 12.10.2015

Sekwencjonowanie nowej generacji przyszłością genomiki - OMICRON

Ośrodek Genomiki Medycznej OMICRON jest samodzielną jednostką Wydziału Lekarskiego CM UJ. Prowadzone są w nim projekty naukowe bazujące na technologiach wysokoprzepustowych w obszarach genomiki, transkryptomiki i proteomiki.

Dodano: 12.10.2015

Zastosowanie bioinformatyki w fagoterapii

Istotne jest dopracowanie procedur dobierania poszczególnych fagów i przygotowywania preparatów stosowanych w fagoterapii, by była ona w pełni bezpieczna dla pacjenta.

Dodano: 12.10.2015

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ – przestrzeń dla innowacji

We Wrocławiu, w Kampusie Pracze, 13 km od centrum miasta, w pobliżu obwodnicy autostradowej oraz lotniska, mieści się priorytetowa inwestycja naukowo-technologiczna tej części kraju.

Dodano: 12.10.2015

Clean rooms – podstawy do projektowania

Projektowanie pomieszczeń czystych jest ściśle powiązane z uwarunkowaniami technologicznymi. Konieczność zachowania rozdzielenia środowisk, a także kontrola zanieczyszczenia mają kluczowe znaczenie.

Dodano: 12.10.2015

Oznaczanie białek metodą FTIR

Białka należą do najważniejszych składników produktów spożywczych i biotechnologicznych, dlatego też tak istotny jest dobór odpowiedniej metody ich oznaczania ilościowego.

Dodano: 08.10.2015

Nie tylko BRCA – geny umiarkowanego ryzyka w raku piersi

Ryzyko rozwoju procesu nowotworowego może być modulowane przez mutacje genetyczne bądź polimorfizmy wysokiej, umiarkowanej i niskiej penetracji. Choroba nowotworowa zatem niezmiernie rzadko jest efektem wystąpienia pojedynczej zmiany genetycznej.

Dodano: 08.10.2015

Badania składu jonowego płynu do dializ otrzewnowych oraz dializatów

Choroby nerek dotyczą już ponad 10% populacji ludzkiej. Schyłkowa niewydolność nerek wymaga u chorego zastosowania technik nerkozastępczych, takich jak hemodializa lub dializa otrzewnowa.

Dodano: 04.09.2015

Przeżywalność Yersinia enterocolitica we krwi i jej składnikach

Yersinia enterocolitica jest dla człowieka fakultatywnym patogenem wewnątrzkomórkowym. Dzięki czynnikom wirulencji takim jak adhezyna YadA czy białka Yops jest zdolna do przeżycia w komórkach eukariotycznych.

Dodano: 04.09.2015

Medycyna laboratoryjna w szybko zmieniającej się rzeczywistości

Lekarze od wieków interesowali się cechami fizykochemicznymi płynów organizmu człowieka, a ich wizualna ocena była powszechna do końca XIX wieku.

Dodano: 04.09.2015

Zastosowanie technik sekwencjonowania nowej generacji w wirusologii

Technologie sekwencjonowania nowej generacji dowiodły swojej przydatności w wielu dziedzinach nauk medycznych. Dzięki wysokiej wydajności i czułości znalazły szczególne zastosowanie w diagnostyce wirusologicznej.

Dodano: 04.09.2015

Odpady medyczne a zakażenia szpitalne

Na straży prawidłowego procesu gospodarowania odpadami szpitalnymi, mogącymi być źródłem zakażeń, stoi szereg ustaw i dyrektyw, jednak pomimo wdrażania zalecanych procedur wciąż notuje się zakażenia szpitalne.

Dodano: 24.07.2015

Zakład Immunologii Hematologicznej i Transfuzjologicznej w IHiT

Instytut Hematologii i Transfuzjologii, utworzony w 1951 r., jest głównym w kraju ośrodkiem naukowym w zakresie swoich dyscyplin tytułowych oraz referencyjnym ośrodkiem kliniczno-diagnostycznym.

Dodano: 24.07.2015

Instytut Technologii Drewna

Przedstawiamy działalność Laboratorium Badania Drewna, Materiałów Drewnopochodnych, Opakowań, Mebli, Konstrukcji i Obrabiarek mieszczące się w Instytucie Technologii Drewna.

Dodano: 14.07.2015

Zastosowanie bakteriofagów i enzymów fagowych w produkcji żywności

Problem zabezpieczenia żywności przed patogennymi bakteriami, takimi jak Escherichia coli O157, Listeria monocytogenes, Staphylococcus aureus czy Salmonella enterica, od lat spędza sen z powiek producentom żywności, mikrobiologom i lekarzom.

Dodano: 30.06.2015

Wodne epidemie – zagrożenia popowodziowe

Woda jest niezbędnym składnikiem strukturalnym i funkcjonalnym wszystkich istot żywych. Ponadto dostępność do zasobów wodnych i jej dobrej jakości są podstawowym warunkiem rozwoju społeczeństwa i rozwoju gospodarczego kraju.

Dodano: 30.06.2015

Real-Time PCR w nauce i diagnostyce

Technika Real-Time PCR jest jedną z podstawowych technik molekularnych wykorzystywanych zarówno w laboratoriach naukowych, jak i w laboratoriach diagnostycznych.

Dodano: 30.06.2015

Jakościowe i prawne aspekty użytkowania sprzętu laboratoryjnego

W pracy dokonano przeglądu wybranych wymagań prawnych i jakościowych dotyczących postępowania ze sprzętem laboratoryjnym, zwrócono również uwagę na odpowiednią postawę laboratorium w zakresie tworzenia i przestrzegania procedur wewnętrznych.

Dodano: 30.06.2015

Lipopolisacharyd bakteryjny

Lipopolisacharyd bakteryjny jako obiekt najnowszych badań nad endotoksemią - polecamy artykuł dr Bożeny Futomy-Kołoch, mgr Urszuli Godlewskiej i Michała Pędlowskiego.

Dodano: 09.01.2015

Diagnostyka mikrobiologiczna zakażeń układu moczowego

Zakażenie układu moczowego (ZUM) jest jedną z najczęstszych i drugą po zakażeniu dróg oddechowych przyczyną chorób infekcyjnych.

Dodano: 09.01.2015

Filogenetyka molekularna – genom człowieka

Genom człowieka jest źródłem dowodów na zdarzenia na drodze ewolucji molekularnej człowieka.

Dodano: 09.01.2015

Analiza termiczna wodnych spoiw polimerowych

Przedstawiamy artykuł na temat analizy termicznej wodnych spoiw polimerowych - tlenowej i beztlenowej degradacji termicznej.

Dodano: 09.01.2015

Walidacja metod analitycznych

Przedstawiamy artykuł na temat walidacji metod analitycznych wykorzystujących technikę HPLC w przemyśle farmaceutycznym.

Dodano: 09.01.2015

Diagnostyka bakteryjnych zakażeń łożyska krwi

Sepsa jest definiowana jako wynik zakażenia łożyska krwi wraz z wystąpieniem uogólnionej reakcji zapalnej organizmu.

Dodano: 09.01.2015

Molekularne metody identyfikacji bakterii

Metoda identyfikacji drobnoustroju chorobotwórczego powinna odznaczać się wysoką czułością, a przede wszystkim wynik powinien być uzyskany w jak najkrótszym czasie, by jak najszybciej dobrać i włączyć odpowiednią terapię.

Dodano: 09.01.2015

LAMP – szybka i specyficzna detekcja patogenów

W obecnych czasach istnieje potrzeba opracowywania szybkich, tanich i skutecznych metod diagnostycznych w celu wykrywania patogenów bakteryjnych, mogących stanowić mikrobiologiczne zanieczyszczenie.

Dodano: 09.01.2015

O kondycji polskiej diagnostyki laboratoryjnej

Na tle innych krajów polska diagnostyka laboratoryjna wygląda całkiem dobrze.

Dodano: 09.01.2015

Meble i sprzęt laboratoryjny – nowe a używane

Współczesne laboratoria znacznie różnią się od tych budowanych jeszcze 2-3 dekady temu. Nowe technologie, informatyzacja, skomplikowane projekty badawcze sprawiły, iż obiekty te mają zupełnie inne potrzeby.

Dodano: 26.03.2014

Bioinsektycydy – przyjazne dla środowiska środki ochrony roślin

Na ogół przez pestycydy rozumie się środki chemiczne o szerokim spektrum działania biobójczego, zapewniające efektywne zwalczanie organizmów przynoszących poważne straty w gospodarce.

Dodano: 26.03.2014

Chemioterapia raka piersi – efekty uwarunkowane genetycznie

Efekty chemioterapii raka piersi mogą zależeć od modyfikacji w genach białek uczestniczących w biotransformacji i transporcie leków, a także w genach związanych z naprawą DNA oraz apoptozą.

Dodano: 26.03.2014

Analiza termiczna a regeneracja zużytych mas formierskich

Zagospodarowanie zużytych mas formierskich i rdzeniowych wytwarzanych w przemyśle odlewniczym jest aktualnie coraz większym problemem, głownie ze względów ekologicznych.

Dodano: 26.03.2014

Powierzchniowa modyfikacja nośnika krzemionkowego

Modyfikacja powierzchni nośnika krzemionkowego wybranymi grupami funkcyjnymi pozwala na zwiększenie możliwości wiązania dodatkowych cząsteczek, a tym samym umożliwia wzrost potencjału aplikacyjnego takich materiałów

Dodano: 26.03.2014

Wykorzystywanie spektrometrii ICP-MS w badaniach materiałowych

W pracy przedstawiono kilka przykładów zastosowania spektrometrii ICP-MS w badaniach materiałowych: w farmacji, medycynie, materiałach o wysokiej czystości, paliwie jądrowym, przemyśle przewodnikowym i półprzewodnikowym, materiałach wybuchowych, j...

Dodano: 26.03.2014

Szybkie testy diagnostyczne na polu walki

Detekcja i identyfikacja skażeń wywołanych przez czynniki biologiczne, chemiczne i radiologiczne w warunkach polowych jest zadaniem o wyjątkowym znaczeniu

Dodano: 26.03.2014

Noc Biologów w Katowicach

15 stycznia 2016 r. na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska odbyła się V Ogólnopolska Noc Biologów pod hasłem „Odkrywamy kod natury”.

Dodano: 29.01.2016
Miejsce: Katowice

VI Ogólnopolska Konferencja - Postępy w Badaniach Biomedycznych

W dniach 5-6 grudnia 2015 r. w Warszawie odbyła się VI Ogólnopolska Konferencja Postępy w Badaniach Biomedycznych. Wydarzenie zgromadziło 160 uczestników, spośród których 40 osób prezentowało własne prace.

Dodano: 22.12.2015
Miejsce: Warszawa

Konferencja: Postępy w diagnostyce chorób autoimmunologicznych

Konferencje z cyklu „Postępy w diagnostyce chorób autoimmunologicznych” na stałe wpisały się w kalendarz sympozjów organizowanych przez Klinikę Reumatologii, Chorób Wewnętrznych i Geriatrii oraz Samodzielną Pracownię Diagnostyki Reumatologicznej P...

Dodano: 28.01.2016
Miejsce: Szczecin

Mikrobiologia w Łodzi

24-25 października br. w gmachu Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się kolejna edycja konferencji Mikrobiologia w Medycynie, Przemyśle i Ochronie Środowiska.

Dodano: 10.11.2015
Miejsce: Miasto Łódź

XXVI Zjazd Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów

W dniach 23-26 września 2015 roku w Szczecinie odbył się XXVI Zjazd Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów.

Dodano: 06.11.2015
Miejsce: Szczecin

58. Ogólnopolski Zjazd Naukowy PTChem

W dniach 21-25 września br., w Gdańsku, odbył się 58. Ogólnopolski Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Hasło tegorocznej konferencji brzmiało: „Polska chemia w mieście wolności”.

Dodano: 05.10.2015
Miejsce: Gdańsk

V Pomorskie Spotkania z Mikrobiologią

Sprawozdanie z Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej V Pomorskie Spotkania z Mikrobiologią pod honorowym Patronatem Komitetu Mikrobiologii Polskiej Akademii Nauk.

Dodano: 30.09.2015
Miejsce: Pogorzelica

NAFTA-GAZ-CHEMIA 2015

W dniach 16 i 17 września br. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyła się XIII Międzynarodowa Konferencja i Wystawa „Nafta-Gaz-Chemia 2015”.

Dodano: 24.09.2015
Miejsce: Warszawa

Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna 2015 już za nami!

Polskie laboratoria działające w branży Oil&Gas miały okazję wymiany wiedzy i doświadczenia z zagranicznymi gośćmi podczas XIV Forum Sekcji PETROL-GAZ Klubu POLLAB.

Dodano: 24.09.2015
Miejsce: Katowice

XLIII Zjazd Fizyków Polskich

W dniach 6-11 września br. w Kielcach odbył się XLIII Zjazd Fizyków Polskich.

Dodano: 05.10.2015
Miejsce: Kielce

Sprawozdanie z Kongresu RAA2015

W dniach 1 – 5 września 2015 r. na Wydziale Chemii UWr. odbył się 8th International Congress on the Application of Raman Spectroscopy in Art and Archaeology.

Dodano: 05.10.2015
Miejsce: Wrocław

IX Polska Konferencja Chemii Analitycznej

W dniach 6-10 lipca br. w Poznaniu odbyła się IX Polska Konferencja Chemii Analitycznej pod hasłem przewodnim - "Chemia analityczna to ciągłe wyzwania".

Dodano: 27.07.2015
Miejsce: Poznań

ACHEMA 2015

Za nami kolejne Międzynarodowe Targi Inżynierii Chemicznej, Ochrony Środowiska i Biotechnologii ACHEMA.

Dodano: 22.06.2015
Miejsce: Frankfurt nad Menem

II Kongres POLSKA CHEMIA

W dniach 11-12 czerwca 2015 r. w Puławach odbył się II Kongres „Polska Chemia” (2015), zorganizowany przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego.

Dodano: 18.06.2015
Miejsce: Puławy

BIOFORUM 2015

Tegoroczna edycja największego międzynarodowego forum biotechnologii, która organizowane jest od kilkunastu lat w Europie Środkowo-Wschodniej, została zorganizowana w dniach 20-21 maja we Wrocławiu.

Dodano: 18.06.2015
Miejsce: Wrocław

XXI Sympozjum Klubu Pollab

W dniach 18-20 maja br. w Jachrance obyła się I tura XXI Sympozjum Klubu Pollab.

Dodano: 18.06.2015
Miejsce: Jachranka

Warsztaty komercjalizacyjne na WBiOŚ

Biuro Współpracy z Gospodarką UŚ, Biuro Rzeczników Patentowych i spółka celowa Uniwersytetu Śląskiego SPIN-US sp. z o.o. zorganizowały warsztaty komercjalizacyjne, które odbyły się 28 kwietnia 2015 r. na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŚ.

Dodano: 19.05.2015
Miejsce: Katowice

Targi EUROLAB 2015

W dniach 18-20 marca br. odbyły się 17. Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EUROLAB.

Dodano: 29.03.2015
Miejsce: Warszawa

AUTOMATICON 2015

W dniach 17-20 marca 2015 roku po raz dwudziesty pierwszy w warszawskim Centrum EXPO XXI odbyły się Międzynarodowe Targi Automaticon 2015.

Dodano: 15.05.2015
Miejsce: Warszawa

4. Konferencja Naukowa - Monitoring i analiza wody

W dniach 15-17 marca br., w Łysomicach k/Torunia odbyła się IV Konferencja Naukowa - Monitoring i analiza wody. Chromatograficzne metody oznaczania substancji o charakterze jonowym.

Dodano: 10.04.2015
Miejsce: Łysomice k/Torunia

XXVI Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze POLLAB

Zarząd Klubu Polskich Laboratoriów Badawczych POLLAB, działając na podstawie § 17 Regulaminu Klubu, zwołał na dzień 5 marca 2015 r. XXVI Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze.

Dodano: 19.05.2015
Miejsce: Warszawa

EKOTECH 2015

Wiele branżowych konferencji, ważne rozmowy, ponad sześćdziesięciu wystawców i ponad 5.000 zwiedzających – w Targach Kielce przez dwa dni królowała tematyka gospodarowania odpadami, recyklingu i odnawialnych źródeł energii.

Dodano: 12.03.2015
Miejsce: Kielce

Europejskie modele funkcjonowania systemów gospodarki odpadami

W dniach 17 – 18 listopada 2014 r. odbyła się międzynarodowa konferencja pt. „Europejskie modele funkcjonowania systemów gospodarki odpadami – dobre praktyki współpracy w aspekcie funkcjonowania klastrów”.

Dodano: 03.12.2014
Miejsce: Zakopane

6 edycja Targów Analityki, Technik i Wyposażenia Laboratorium ExpoLAB

W dniach 29-30 października w Sosnowcu odbyła się kolejna edycja Targów ExpoLAB.

Dodano: 15.05.2015
Miejsce: Sosnowiec

Nagrody SUPERMEDICUS rozdane

25 października, po raz pierwszy w Polsce zostały wręczone nagrody SUPERMEDICUS.

Dodano: 19.02.2015
Miejsce: Warszawa

II Ogólnopolskie Forum Chemii Nieorganicznej

W dniach 07-10 września 2014 roku na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego odbyło się II Ogólnopolskie Forum Chemii Nieorganicznej.

Dodano: 19.05.2015
Miejsce: Wrocław

Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce Mikrobiologicznej

Dnia 24 czerwca 2014 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Centralnego Ośrodka Badań Jakości w Diagnostyce Mikrobiologicznej.

Dodano: 09.01.2015
Miejsce: Warszawa

Praktycy dla Praktyków w analityce laboratoriów farmaceutycznych

Centrum Naukowo – Techniczne A2K CeNT s.c. w dniach 23-25 czerwca 2014 r. po raz pierwszy zorganizowało I Konwersatorium "Praktycy dla Praktyków w analityce laboratoriów farmaceutycznych".

Dodano: 26.06.2014
Miejsce: Ossa k. Rawy Mazowieckiej

25-lecie firmy Donserv

Dnia 30 maja 2014 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby firmy Donserv, połączone z obchodami jubileuszu 25-lecia istnienia firmy.

Dodano: 09.01.2015
Miejsce: Warszawa

Bioforum 2014

W dniach 28-29 maja br. w Łodzi odbyło się BioForum.

Dodano: 09.01.2015
Miejsce: Miasto Łódź

9. International Symposium on Chromatography of Natural Products

W dniach 26-29 maja 2014 r. odbyła się w Lublinie dziewiąta edycja International Symposium on Chromatography of Natural Products.

Dodano: 09.01.2015
Miejsce: Lublin

Otwarcie nowej siedziby BD

W Reducie Banku Polskiego w Warszawie 14 maja br. odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby firmy Becton Dickinson.

Dodano: 09.01.2015
Miejsce: Warszawa

XX Sympozjum Polskich Laboratoriów Badawczych POLLAB

W dniach 12-14 maja br. w Jachrance odbyła się I tura XX Sympozjum Polskich Laboratoriów Badawczych POLLAB „Metody statyczne w praktyce laboratoryjnej”.

Dodano: 09.01.2015
Miejsce: Jachranka

Chromatografia Jonowa 2014

W dniach 9-10 kwietnia 2014 r. już po raz dziesiąty odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Chromatografia Jonowa 2014".

Dodano: 04.06.2014
Miejsce: Zabrze

Innowacyjne technologie Renishaw

18 lutego 2014 r. odbyło się spotkanie z Benjaminem Taylorem – dyrektorem Grupy Renishaw – w nowej siedzibie firmy Renishaw Sp. z o.o.

Dodano: 03.12.2014
Miejsce: Warszawa

II Konwersatorium i I Seminarium A2K CeNT

Centrum Naukowo-Techniczne A2K CeNT w dniach 21-23 października 2013 r. po raz kolejny zorganizowało II Konwersatorium „Praktycy dla Praktyków w analizie wód i ścieków”.

Dodano: 03.12.2014
Miejsce: Mikołajki

Kongres Reologiczny 2013 w Poznaniu

Polskie Towarzystwo Reologii Technicznej, Instytut Technologii Materiałów Politechniki Poznańskiej oraz firma RHL zorganizowali w dniach 13-15 października 2013 r. w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej „Kongres Reologiczny 2013”...

Dodano: 13.10.2013

Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLEKO 2013 r.

W dniach 07-10 października 2013 r. w Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się XXV ekspozycja Targów Ochrony Środowiska POLEKO, której patronował Minister Ochrony Środowiska. W ramach POLEKO podobnie, jak w ubiegłych lata...

Dodano: 07.10.2013

III Warsztaty Mikrobiot

W dniach 17-20 września 2013 r. III Ogólnopolskie Warsztaty „MIKROBIOT: Mikrobiologia w Ochronie Zdrowia i Środowiska”.

Dodano: 17.12.2014
Miejsce: Miasto Łódź

IX Warsztaty z Praktycznej Chromatografii Jonowej

Kolejne IX już Warsztaty z Praktycznej Chromatografii Jonowej odbyły się w siedzibie firmy Metrohm Polska w Warszawie w dniach 17-18 września 2013r. Tradycyjnie ich organizatorami byli: Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska PAN w Zabrzu, Wydział ...

Dodano: 17.09.2013

XVIII Zjazd PTDL

W dniach 15-18 września 2013 r. w Warszawie odbył się XVIII Zjazd Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej.

Dodano: 17.12.2014
Miejsce: Warszawa

IV Polski Kongres Genetyki

W dniach 10-13 września 2013 r. w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UM w Poznaniu obył się IV Polski Kongres Genetyki.

Dodano: 17.12.2014
Miejsce: Poznań

48. Zjazd PTBioch

W dniach 2-5 września 2013 r. na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK w Toruniu odbył się 48. Zjazd Polskiego Towarzystwa Biochemicznego.

Dodano: 02.09.2013
Miejsce: Toruń

Laboratorium Instytutu Kolejnictwa

19.06.2013 r. w Instytucie Kolejnictwa odbyła się międzynarodowa konferencja pt. „Nowoczesne kierunki ochrony przeciwpożarowej taboru szynowego”.

Dodano: 17.12.2014
Miejsce: Warszawa

WICHARY Technologies w Pyrzowicach

13-14.05.2013 r. w siedzibie WICHARY Technologies w Pyrzowicach odbyła się I Międzynarodowa Konferencja.

Dodano: 17.12.2014
Miejsce: Pyrzowice

XIX Sympozjum Klubu POLLAB

13-15.05.2013 r. w Kołobrzegu odbyła się pierwsza tura XIX Sympozjum „Zarządzanie wynikami pomiarów w laboratorium badawczym i wzorującym”.

Dodano: 17.12.2014
Miejsce: Kołobrzeg

II Szkoła Adsorpcji

W dniach 24-26.04.2013 r. odbyła się II Szkoła Adsorpcji w Toruniu.

Dodano: 17.12.2014
Miejsce: Toruń

XIV edycja: Postępy w diagnostyce chorób autoimmunologicznych

Zapraszamy do udziału w Konferencji Naukowo-Szkoleniowej z cyklu „Postępy w diagnostyce chorób autoimmunologicznych”.

Data rozpoczęcia: 12.03.2016
Data zakończenia: 12.03.2016
Miejsce: Szczecin

XXV POZNAŃSKIE KONWERSATORIUM ANALITYCZNE

W dniach 6-8 kwietnia 2016 r. odbędzie się jubileuszowe XXV Poznańskie Konwersatorium Analityczne „Nowoczesne metody przygotowania próbek i oznaczania śladowych ilości pierwiastków".

Data rozpoczęcia: 06.04.2016
Data zakończenia: 08.04.2016
Miejsce: Poznań

V Lubuska Konferencja Diagnostyczna

Zapraszamy Państwa na kolejną edycję konferencji organizowanej przez lubuski oddział Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej.

Data rozpoczęcia: 07.04.2016
Data zakończenia: 08.04.2016
Miejsce: Żagań

Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Medycznego SALMED

Największe spotkanie targowe dedykowane branży medycznej w Polsce odbędzie się w dniach 12-14 kwietnia 2016 r. w Poznaniu.

Data rozpoczęcia: 12.04.2016
Data zakończenia: 14.04.2016
Miejsce: Poznań

VI Pomorsko - Mazurskie Spotkania z Diagnostyką Laboratoryjną

Zapraszamy Państwa na kolejną edycję konferencji organizowanej przez gdański oddział Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej.

Data rozpoczęcia: 14.04.2016
Data zakończenia: 15.04.2016
Miejsce: Jurata

Światowy Kongres CHEMSS i Międzynarodowe Targi CHEM-SAFETY-EXPO

18-20 kwietnia 2016 r. w Kielcach odbędzie się Kongres Bezpieczeństwa Chemicznego CHEMSS 2016 oraz Międzynarodowe Targi Bezpieczeństwa Chemicznego CHEM-SAFETY-EXPO.

Data rozpoczęcia: 18.04.2016
Data zakończenia: 20.04.2016
Miejsce: Kielce

XI Międzynarodowa Konferencja Chromatografia Jonowa 2016

W dniach 20-21 kwietnia 2016 r. odbędzie się XI Międzynarodowa Konferencja Chromatografia Jonowa w Zabrzu.

Data rozpoczęcia: 20.04.2016
Data zakończenia: 21.04.2016
Miejsce: Zabrze

Konferencja Naukowo-Szkoleniowa PTDL

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na kolejną edycję konferencji organizowanej przez małopolski oddział Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej.

Data rozpoczęcia: 13.05.2016
Data zakończenia: 14.05.2016
Miejsce: Tomaszowice k. Krakowa

VIII Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa PTDL

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na kolejną edycję konferencji organizowanej przez dolnośląski, opolski, szczeciński oddział Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej.

Data rozpoczęcia: 17.06.2016
Data zakończenia: 18.06.2016
Miejsce: Szklarska Poręba

17. Europejski Kongres Biotechnologiczny ECB 2016

W dniach 3-6 lipca 2016 r. światowi eksperci biotechnologii spotkają się w EXPO Kraków na 17 edycji Europejskiego Kongresu Biotechnologicznego ECB 2016.

Data rozpoczęcia: 03.07.2016
Data zakończenia: 06.07.2016
Miejsce: Kraków